top of page

Baška Klimek: Vždy som sa učila pre život, nie pre známky

Forbes 30 pod 30 je rebríček 30 mladých ľudí do 30 rokov, ktorí dosiahli významný úspech v rôznych oblastiach ako sú umenie, veda, technológie, podnikanie a médiá. Baška Klimek sa doň zaradila už v roku 2018 - dnes sa venuje technologickým inováciám v medicíne ako softvérová inžinierka v UNILABS, či produktová konzultantka AI Dental. Viac o jej príbehu a jedinečnej perspektíve nižšie.


 

Počas života si si vyskúšala viacero úloh, od digitálneho marketingu až po software engineering. Prečo si sa rozhodla pre každú z kariér? V čom ti softvérové inžinierstvo vyhovuje viac ako marketing?

 

Vždy som sa “učila” pre život, nie pre známky. Na strednej škole som ešte naozaj nevedela, čomu sa chcem venovať, ale vždy som túžila byť súčasťou zmysluplných projektov a zmeny. Mala som aj pár nápadov, ale nevedela som ich z hlavy dostať do reálnej podoby. Preto som si za oblasť môjho ďalšieho štúdia zvolila marketing a biznis zameranie. Povedala som si, že tieto zručnosti budú prospešné v akejkoľvek oblasti, do ktorej sa neskôr vyberiem - najmä pri vlastných projektoch. 

 

V roku 2018 som už mala slušne rozbehnutú kariéru, ktorá ma veľmi bavila, no zároveň sa mi roky vracala myšlienka na chvíľu sa zastaviť a vrátiť sa študovať veci, ktoré som vnímala že mi chýbajú. Mojím snom boli inovácie “Tech4Good” - a hoci som bola celkom zdatným človekom v biznisových otázkach, z technologickej stránky som chcela vedieť viac.

Ako rýchlo prototypovať svoj nápad na softvérovú aplikáciu, ale tak, aby ostala do budúcnosti škálovateľná? Čo sú najčastejšie chyby pri vývoji, ktoré môžu ohroziť celý projekt už v začiatkoch? 

 

Zapísala som sa na prvé večerné technické akadémie popri práci, získala pár certifikátov, a potom prišlo rozhodnutie ísť na druhú univerzitu. Študovala som odbor zameraný na softvérové inžinierstvo, neskôr medicínske aplikácie a dáta. Keď porovnám tieto dve skúsenosti štúdia, je to naozaj iné. Prvá VŠ mi prišla síce ľahšia, zato veľmi dlho trvalo, kým som si vedela niektoré veci ohmatať v praxi, napríklad také marketingové stratégie. Prišli mi vtedy veľmi abstraktné.Chvíľami to bolo pre mňa frustrujúce, no napokon som objavila v marketingu a biznise vzorce, a prišla som na to, že aj toto odvetvie je vlastne veľmi “logické.” Má veľa krásnych odbočiek a človek sa dokáže naučiť, ako my ľudia fungujeme a rozhodujeme sa - o tom, čo nakúpime, koho zvolíme, kedy o sebe zdieľame informácie. Druhú univerzitu som využila oveľa viac. Už som nečakala na to, čo mi poskytne ona, ale hľadala som aktívne možnosti a príležitosti, čo zo štúdia môžem mať ja. Išlo mi hlavne o to, ako veci používať v reálnom svete - hneď teraz, nie o pár rokov v zamestnaní. Na programovaní je skvelé to, že si ho hneď viete aj vyskúšať. S predmetmi ako matika a fyzika som sa síce musela znova skamarátiť, no hneď ako som pochopila, ako fyzika súvisí s programovaním a prečo sa to vlastne učíme, bavilo ma to. :)

 

Čo ťa na tvojej práci najviac baví a ženie vpred?

 

To, že sa môžem realizovať v oblasti, ktorú zároveň považujem za naozaj prínosnú. Zdravotná starostlivosť a jej zlepšovanie či sprístupňovanie je moja srdcová téma.

 

Softvérové inžinierstvo je veľmi všestranná práca. Každý deň riešim iný problém, inú výzvu. Riešenie mi vzniká priamo pod rukami. Niekedy vie byť tento proces aj dosť frustrujúci, no na konci dňa stojí za to. Mám skúsenosti aj z technického sveta, aj z pacientského, aj z biznisového, a to mi dáva perspektívu prinášať efektívne riešenia pre všetky strany. Ešte zďaleka nie som tam, kde by som chcela byť so svojimi skúsenosťami a zručnosťami, ešte len začínam. Ale už teraz sa teším, čo všetko s nimi budem vedieť urobiť.


Ako zistiť, či by ma práca v IT bavila a uplatnila by som sa? Aké sú predpoklady?

 

Ako to zistiť? Treba si to vyskúšať. To sa inak nedá. Vyskúšať si základy, potom viacero programovacích jazykov. Mne na prvú učarovala Java a backend development. Teraz sa zase učím hlbšie porozumieť Pythonu a nástrojom pre prácu s dátami, keďže to je v MedTechu (=technológiách v zdravotníctve) veľmi potrebné. 

 

V IT je nevyhnutné neustále spoznávať nové zručnosti - preto je dôležité, aby to mal človek rád, a aby pritom vedel vydržať. Učenie sa technológií je zo začiatku dosť frustrujúce. Ja som prvé dva roky mala pocit, že stojím na mieste a prešľapujem. Že strácam čas. Veľmi veľa mi “doplo” až postupne, ako čo s čím funguje, a až keď som sa dostala na istú úroveň, mohla som sa osamostatniť. 

 

Moja skúsenosť bola veľmi špecifická: predtým som zvykla projekty riadiť, zrazu som bola junior, čo sa musí stále obracať na niekoho o radu alebo vysvetlenie kontextu. Ako introvertnejšiemu človeku mi to prišlo najprv ako terapia šokom. Ale treba vydržať. A veľa si skúšať aj samostatne. 90% otázok, pokiaľ nie sú naozaj kontextové, si napokon zodpovieš aj sám/a a lepšie sa to naučíš a zapamätáš, ak to budeš skúšať. S tými 10% ti naozaj poradia skúsenejší, treba mať však dobre pripravené čo sa ideš opýtať - teda treba vedieť definovať čo robíš, čo si skúšal/a na vyriešenie, čomu nerozumieš. Komunikácia a formulácia informácii je veľmi dôležitá. 

 

Pri výbere kariéry ide hlavne o to, aby sa človek spoznal. Teda či som viac niekto, koho baví sedieť nad problémom a hľadať príčinu, alebo som niekto, kto najradšej prichádza s množstvom nápadov, ako niečo urobiť. Či ma baví komunikovať s ľuďmi a podobne. Pozícii v IT je veľmi veľa od UX a UI dizajnérov, product ownerov, scrum masterov po data a biznis analytikov, security engineerov, frontend, backend či fullstack programátorov. Treba si vyberať aj podľa povahy, kde sa v tom procese cítiš najlepšie.


Dostať sa do IT a uplatniť sa nie je v dnešnej dobe až také ťažké, možností je totiž naozaj veľa. To, či tam človek vydrží dlhodobo závisí od jeho cieľov a od toho, ako ho práca napĺňa. Čo je skvelé na IT  je to, že tieto zručnosti sa dajú využiť vo veľkej škále iných odvetviach. Je to univerzálna zručnosť. Vieme tu rásť do hĺbky aj do šírky - a k tomu v oblastiach, ktoré nás bavia.V Bratislave si spoluzaložila Impact HUB, projekt zameraný na start-upy v rámci Tech4Good a Social Business. Čo by tento projekt znamenal pre potenciálne podnikateľky, čo tento článok čítajú?

 

Social Business je spôsob podnikania, ktoré sa sústreďuje na spoločenské problémy a ich riešenie. Jeho cieľom je okrem ziskovosti aj odstránenie daného problému alebo zlepšenie životných podmienok určitej skupiny ľudí. Sú to biznisové aktivity s pozitívnym vplyvom na spoločnosť a životné prostredie. Tech4Good je odvetvie, ktoré sa zameriava na to isté, teda na riešenie reálnych spoločenských problémov za pomoci využitia technológií. Osobne sa v rámci Tech4Good angažujem v troch oblastiach.

 

  • Vzdelávanie, lebo verím, že je to najväčšia hodnota, ktorú viem odovzdať. 

  • EcoTech - teda ekologické a enviromentálne výzvy. Tomu sa venujem najmä vo voľnom čase ako dobrovoľník či ako mentor pre greentech startupy a na hackathonoch ako Climathon. 

  • No a MedTech je využitie technológii v zdravotníctve. Tomu sa venujem aj pracovne či už v Unilabs alebo v AI Dental. 

 

Impact Hub bol prvým miestom na Slovensku pre takto orientované projekty a startupistov. Išlo o coworking a inkubátor, kde sme sa im snažili poskytnúť priamu podporu, aby sa stali udržateľnejšími a budovali sme ekosystém takto zmýšľajúcich ľudí - od zakladateľov a investorov, až po študentov s prvými ideami.Pokračovanie rozhovoru už čoskoro na našom blogu.Rozhovor vznikol v rámci série Inspiring Girls to STEM


Autorka: ambasádorka Inspiring Girls Slovakia, študentka Lucia Vojtášová

11 views0 comments

Comentários


bottom of page