Pokračovanie rozhovoru s Michaelou Musilovou. Prvú časť si môžete prečítať tu.
Veľmi ma fascinuje vaša práca na HI-SEAS. Ako prebiehajú také simulované vesmírne misie?
Skúsim vám ich priblížiť pomocou niekoľkých hlášok mojich kolegov, ktoré som si počas misií zapísala.
Prvá: “Pri sprchovaní sa človek cíti úžasne prepojený so svojimi predkami. V čupe, nahý, len vy a váš kýblik vody.”
Prvým pravidlom misií je totiž šetrenie. Šetrí sa jedlom, priestorom, no predovšetkým sa musí šetriť vodou. Nemohli sme preto na sprchu použiť viac ako tretinu kýblika vody a to iba raz za dva týždne. Nazývalo sa to “bucket shower.”
Druhý príklad šetrenia: “Už nám zostal len hovädzí prášok.”
Mäso máte totiž v takých granuliach, trochu ako pre psa. Toto bol smutný povzdych jedného kolegu, keď mu došlo, že granule sa minuli. Z prášku, čo po nich zostal, sme si však urobili polievku.
Dobrá správa? Mali sme popcorn. A takú nádobu, pomocou ktorej sme si ho mohli robiť v mikrovlnke. Všetci sa z toho strašne tešili. Ten však postupne tiež došiel…našťastie sme však mali ryžu. Tú sme všelijako osolili a okorenili, a preučili sa na ňu ako na nový prestížny snack. Z toho pochádza hláška: “Rice is the new popcorn.” Ryža je náš nový popcorn. Alebo minimálne bola, pokým nedošla.
Štvrtá hláška: “Neviem sa dočkať, keď už budem môcť kakať aj cikať do normálnej toalety.”
Neviem, či je to do vášho blogu vhodné, no na stanici fungoval takzvaný kompostový záchod. Poviem to tak, že všetko, čo doňho išlo, sa potom muselo aj opäť zrecyklovať. Toto však nebolo možné robiť s močom…takže na malú sme chodili na pisoár. Aj ženy.
Na konci misie by sa pod tento citát podpísal už asi každý.
Číslo päť: “Krátka kuchárka, ako pripraviť fazule na Marse. Namočte ich do vody, luhujte minimálne týždeň. Až potom - a iba potom - existuje šanca, že sa budú dať zjesť.”
Na jednej marťanskej misii sme totiž mali problém s varením niektorých potravín. Išlo hlavne o to, že na tej stanici HI-SEAS vo výške 2500 m je veľká zima a nízky tlak. Hlavne ten tlak varenie veľmi komplikuje. Fazule sme močili vo vode aj niekoľko dní, no stále neboli úplne jedlé.
Číslo šesť: “Nikdy by mi nenapadlo, že mojou pracovnou náplňou sa stane vymieňanie filtrov v pisoári.”
Byť inžinierkou v NASA na simulovanej misii znie veľmi honosne. Aj to také je, kým opravujete skafandre a zachraňujete staničné systémy. Žiaľ, je tu aj druhá časť tajničky.
“Nedávaj do polievky vodu z odvlhčovača!”
Toto, čo ste práve prečítali, je môj zúfalý výkrik na jedného člena posádky. Chcel byť veľmi praktický, takže chcel zrecyklovať vodu, ktorú zachytával prístroj na odstraňovanie vlhkosti zo vzduchu.
Aby ste rozumeli kontextu, v sopečnom teréne okolo stanice HI-SEAS je prostredie veľmi suché. My sme však uzavretí v dome, ktorý má v priemere 12 metrov. Takže keď cvičíme, potíme sa atď., vnútri sa nazbiera vlhkosť - až do takej miery, že na nás v tom dome začne “pršať.” Aby sme sa tomu vyhli, potrebujeme nejaký prístroj na odstránenie vlhkosti, “odvlhčovač”.
Jeden kolega raz chcel byť veľmi praktický a využiť pri varení vodu z tohto prístroja. Však to je voda od nás, z našich tiel…čo by mohlo dopadnúť zle?
Nuž, spätne sa ukazuje, že veľa vecí, lebo takýchto príhod sme mali viac. Raz si jeden ďalší kolega povedal, že bude veľmi šetrný, a že on sa bude vodou z tohto prístroja sprchovať. Tá voda však fakt nebola čistá, takže po chvíli začal mať problém s kožnou infekciou.
Číslo osem: “Na Mars pomaly sadá noc a nemôžem si pomôcť, ale cítim sa ako rover Opportunity. Stmieva sa a dochádzajú mi baterky.”
Ide o referenciu na najdlhšie aktívnu kozmickú sondu na Marse - rover Opportunity. Bola tam vyše 14 rokov, v rokoch 2004-2018. Jej funkčnosť však ukončila globálna prachová búrka na Marse, ktorá jej pokryla solárne panely. Poetický preklad poslednej správy, ktorú poslala na Zem, znel: “Stmieva sa a dochádzajú mi baterky.”
Na jednu moju kolegyňu už ku koncu misie veľmi doliehali tie stiesnené priestory, zlé počasie a tak ďalej, takže povedala, že sa cíti presne ako Opportunity. “My battery is low and it’s getting dark.”
“Medzi členmi posádky sa rozmohol čierny trh. Náplň? Palacinky a písanie inžinierskych správ.”
Na Marse nemáme peniaze, no ľudia vo väčšine posádok si vždy vytvoria akoby takú “inú menu.” Veľakrát tou menou bola voda. Niektorí ľudia vymenia minútu v sprche za nejaké jedlo, čo im chýbalo a tak ďalej. Táto posádka to však poňala trochu inak a vznikli ponuky typu: “Dám ti svoj prídel palaciniek ak mi napíšeš správu pre riadiace stredisko.” Myslím, že v jednej takej správe bola táto dynamika aj zdokumentovaná.
Čo je vlastne cieľom týchto simulovaných misií?
Celkovo vzaté, cieľom simulovanej vesmírnej misie je príprava na tú skutočnú. Skúmajú sa všetky technické, fyzické aj psychologické výzvy, ktoré by nás mohli stretnúť, a snažíme sa prísť na stratégie, ako ich zvládnuť. Každý deň od rána do večera máme naplánovaný. Ide o zmes bežných aktivít, ako je napríklad varenie, ďalej sú to tímové aktivity a každý z nás má aj individuálne výskumné projekty.
Z geologického hľadiska vieme, že sopečný terén sa veľmi podobá tomu na Marse aj na Mesiaci, takže tam môžeme robiť relevantný výskum, aplikovateľný aj do sfér bežného života.
To s tým bežným životom hovorím preto, lebo veľa ľudí si myslí, že peniaze, ktoré investujeme do výskumu vesmíru idú jednosmerne - na Mars. Neuvedomujú si však pritom, že väčšina týchto investícií sa nám vďaka obrovskému množstvu objavov vráti.
Stačí sa pozrieť na naše mobilné telefóny, GPS, internet… vlastne na všetko, čo využíva satelitné zariadenia. Monitorovanie šírenia sa požiarov, cunami, a mnohé iné.
Comments